Festival United Islands of Prague zveřejňuje kompletní hudební program, většina umělců zahraje v Česku poprvé

21.04.2023 10:39 -- admin

Festival United Islands of Prague, který první květnový víkend oslaví své dvacáté narozeniny, zveřejňuje kompletní program. Diváci si budou moci vychutnat zhruba sedmdesát umělců z Česka, Slovenska, Německa, Švédska, Nizozemí, Maďarska, Irska, Francie a Lucemburska. Festival se s uskuteční 5. a 6. května na Kampě, Střeleckém Ostrově, Janáčkově nábřeží a v klubech Jazz Dock, Klub Famu, Rock Café, Cargo Gallery a Chapeau Rouge. I letos bude festival pro všechny návštěvníky zdarma.

“Pro drtivou většinu zahraničních hostů platí, že pro ně bude hraní u nás premiérou. České publikum má tak skvělou možnost přijít na premiérové koncerty zahraničních hvězd pocházejících třeba z Irska, Maďarska nebo Lucemburska,” říká producent festivalu Martin Voňka.

Vedle již oznámených kapel jako jsou The Magnettes nebo Enola Gay, se návštěvníci mohou těšit také na další zajímavé kapely. Na programu bude například nizozemsko-britská kapela Someone, která vyniká nejen skvělou hudbou, ale i parádní vizuální uměleckou tvorbou. Z Lucemburska dorazí na festival rapper MAZ, který kombinuje emo-rap s odkazy na punk a metal, chybět nebude ani Ria Rua, jejíž písně se hrály v rádiích po celé Velké Británii a v Irsku. Německo zastoupí artpopová kapela Sparkling, jejíž chytlavý song Wir Träumen strhne všechny přihlížející k tanciia také Albertine Sarges, která ve svém přístupu zachovává smysl pro komedii. Z české scény se na festivalu představí například zpěvačka Aiko, která se stala globální tváří Spotify a objevila se na billboardu na newyorském Times Square nebo zpěvačka Pam Rabbit, která po boku Mikuláše Josefa vystupovala na světovém finále Eurovize. Dále se představí kapela Brighter Days, kterou Klubovna.cz v loňském roce ocenila šesti z devíti nominací nejlepších kapel. Na festivalu pak vystoupí také alternativní písničkářka Marjari, zpěvačka a rapperka Baby G, nová rapová hvězda Meizyy, metalová kapela Frozen Poppyhead a dýdžejské sety zahrají EweMä, DJ Ketak a DJ Spherez.

Festival se uskuteční na tradičních místech, a to na Kampě, Střeleckém ostrově, Janáčkově nábřeží. Na festivalových podiích se představí také umělecké celky z domácí městské části Praha 1 – vystoupí třeba chlapecký pěvecký sbor Bruncvík, Haf Studio či Trio Jejda.

“Že je Kampa středem světa dokládá i fakt, že se tento ostrov spolu se Střeleckým ostrovem stane součástí oslav multikulturního festivalu United Islands of Prague. Letošní jubilejní 20. ročník bude nejen hudebně velmi pestrý, ale pozvání přijaly i spolkové organizace naší první městské části. Ty zde budou moci prezentovat svoji činnost a aktivity, za což jsem osobně velmi rád. Pevně věřím, že propojení kultury a komunitních aktivit přispěje nejen k pestrosti programu samotného, ale i k pozitivnímu průběhu a přiblížení festivalu směrem k občanům,” říká 1. místostarosta MČ Praha 1 David Bodeček.